Podsumowanie projektu DNI KULTURY POLSKIEJ

Napisana przez reporter 2010-05-27 08:51:22

Dziś w naszej szkole odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego „Dni kultury polskiej”. Wszyscy uczniowie nie dzielili się jak zwykle na klasy tylko na regiony Polski. I tak: oddział pięciolatków i klasa szósta byli Kaszubami, dzieci z zerówki- Mazurami, klasa pierwsza Łowiczanki i Łowiczanie reprezentowała Mazowsze, druga- Wielkopolskę, trzecia –Krakowiacy- Małopolskę, czwarta – Górny Śląsk, piąta Podhale. Na zdjęciu Łowiczanki Marysia Bzdek i Natalia Biszczak. Więcej zdjęć z Dni kultury polskiej w galerii. Wszystkie klasy prześcigały się w jak najefektowniejszym zaprezentowaniu swojego regionu Polski. Oprócz gromadzonych od kilku tygodni informacji przyrodniczych, geograficznych i historycznych, uczniowie przedstawili regionalne stroje, piosenki, tańce, potrawy, legendy charakterystyczne dla danej krainy geograficznej. Chłopcy i dziewczęta ubrani byli w kolorowe regionalne stroje, wszystkie piękne, ale największy podziw wzbudziły różnobarwne, wręcz bajkowe stroje łowickie, które dziś do szkoły założyły Marysia Bzdek, Natalka Krzyśko i Natalka Biszczak z klasy I. Można było również spróbować takich regionalnych potraw jak gumiklyjzy, czyli kluski z Górnego Śląska, karp po zatorsku z Małopolski, kwaśnicę z Podhala, gzik z pyrami z Wielkopolski i pindzle z Kaszub.